Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
4. 1. 2019
Největší množství poptávky po velkých skladech k pronájmu sledujeme v okolí Prahy a západních Čech

Lukáš Šaling

Director of A&T Services - Industrial & Logistics

Velké sklady nad 10 000 m2 lákají hlavně internetové obchody

Česká republika díky své poloze ve středu Evropy nabízí zázemí nejen pro menší sklady, ale i pro velké moderní haly. Za posledních pět let se totiž rozloha skladů v tuzemsku zvětšila o 60 %, konkrétně na 7 milionů m2. Nové skladovací plochy, mezi nimi i velké sklady nad 10 000 m2, rostou hlavně na okraji metropolí – u Prahy, Plzně, Brna nebo také podél hranic s Německem.

Velké automatizované sklady s kancelářemi na míru

V době hospodářského růstu se logicky daří i průmyslové výstavbě, sklady nevyjímaje. Populární jsou zejména obří sklady, pro něž se vžilo také označení XXL sklady – obecně jde o plochy nad 50 000 m2.

Velké sklady slouží k uskladnění širokého sortimentu zboží; může to být móda, náhradní díly pro auta, drogistické výrobky, knihy, nábytek nebo třeba hračky. Moderní skladovací prostory využívají čím dál více roboty a bývají automatizované. Právě nové technologie snižují provozní náklady skladů až o polovinu.

Automatizace například odbourává potřebu denního světla nebo nočního svícení. Mění se také rozměry skladových prostor. Také umožňuje vyšší regálové řešení. To je důvod, proč se zvyšuje poptávka po skladových prostorách s výškou vyšší než 20 metrů (tzv. vertikální sklady).

Kancelářské prostory pro zaměstnance najdete přímo v halách, jsou často vybudované například nad prostorem výdeje zboží. Bývají často specificky postavené podle potřeb klienta.

Největší postavené haly za poslední 3 roky

Datum dokončení

Region

Název parku

Celkový prostor (m2)

Q1 2018

Praha-sever/severovýchod

CTPark Prague North (Kozomín)

53 000

Q4 2017

Praha Západ

VGP Park Jeneč

52 600

Q2 2016

Plzeňský kraj

Prologis Park Pilsen II

43 900

Q1 2017

Plzeňský kraj

CTPark Bor

40 700

Q4 2016

Karlovarský kraj

Panattoni Park Cheb

39 000

Q2 2017

Karlovarský kraj

Panattoni Park Cheb

34 100

E-shopy poptávají velké sklady

Největší uskutečněné poptávky přišly ze sektorů e-commerce a maloobchod. S ohledem na prosperující ekonomiku totiž lidé ochotněji utrácejí, proto se daří nakupování a zvláště on-line nakupování.

Velké sklady (tzv. fulfillment sklady) mohou být postaveny mnohem dál od měst. Pokud objednáváte něco ráno, je pravděpodobné, že objednávka bude přijata velkým fulfillment střediskem, a může být ještě doručena ve stejný den večer.

„Největší množství poptávky sledujeme v okolí Prahy a západních Čech,“ říká Lukáš Šaling, Director of A&T Services - Industrial & Logistics.

Nároky nájemců skladů se neustále zvyšují

Ačkoli si sklady pronajímají i menší internetové firmy, hlavním tahounem poptávky z tohoto sektoru jsou společnosti, jako je Amazon, Mall.cz nebo Alza.cz.

Společně s nárůstem poptávky po obřích skladech se zvyšují i nároky nájemců na efektivitu celého procesu. Chyby způsobené skladováním a distribucím mohou znamenat ztrátu zákazníka.

Díky nízké nezaměstnanosti a rostoucích personálních i stavebních nákladech se zvedají celkové náklady za stavební práce. To se promítá i do růstu nájemného za nové prostory.

Služby v oblasti skladování se v České republice stále zlepšují, na což má přímý vliv i rostoucí zájem o tuzemské sklady ze strany zahraničních společností. Vůbec největší sklad v Česku dnes patří americké společnosti Amazon.

Rozvoj nových skladových prostor velikosti XXL ovšem omezuje nedostatek volných pozemků a problematické, zdlouhavé a nepředvídatelné povolovací řízení, které oddaluje možnost další výstavby.

Zároveň stabilně rostou ceny pozemků, především v blízkosti větších měst.

Podívejte se na pár konkrétních velkých skladů

  • Prologis Park Pilsen II je umístěný v Nýřanech v Plzeňském kraji. Sklad se nachází 700 metrů od nájezdu dálnice D5 (Exit 100). Aktuálně je zde volný prostor o rozloze cca 20 000 m2.
  • CTPark Bor je dalším z velkých skladů v Plzeňském kraji. Rozkládá se 1 kilometr od D5 (Exit 128). Dostupné zde budou sklady od 4 721 m2 do 62 108 m2.
  • Průmyslový a výrobní areál Bystrovany leží u Olomouce asi 4 kilometry od D35 (Exit 276). Volné zde budou skladové plochy od 5 400 m2 do 37 440 m2.
  • Panattoni Park Cheb je příkladem skladového areálu u hranic, nachází se totiž v Chebu jen 2 kilometry od D6 (Exit 164). Brzy zde budou dostupné velké sklady od 5 330 m2 do 28 644 m2.
  • Panattoni Park Prague Airport II – Pavlov je zase zástupcem velkého skladu u letiště. Rozprostírá se v oblasti Praha – Západ, a to 2 kilometry od D6 (Exit 12).

Čím větší sklad, tím může být nižší cena

O ceně pronájmu velkých skladů rozhoduje nejen poloha, ale třeba i vybavení skladu, například automatizovanou technologií nebo roboty. Nájmy se liší také podle velikosti skladových prostor.

Mezi cenu pronájmu a lokalitu vstupuje ještě další proměnná, a tou je poptávka. Mezi nejdražší a nejžádanější lokality patří Praha a její okolí následované Mladou Boleslaví a Plzní.

V těchto lokalitách je totiž poměrně omezené množství možné výstavby, poptávka je vysoká a tím pádem jsou ceny nájmů vyšší. K levnějším krajům patří naopak Zlínský nebo Jihočeský, kde je dlouhodobě nízká poptávka, nicméně i nabídka je omezená,“ dodává Lukáš Šaling.

Výstavbě skladů se daří

Navzdory ubývajícím pozemkům vhodným k výstavbě nadměrných skladů i k legislativě, která podle developerů brzdí výstavbu, se oboru daří. Z průmyslového developmentu se stala zajímavá investiční příležitost.

Developeři i logistické firmy proto připravují další výstavbu velkých skladů s plochou nad 10 000 m2. A ačkoliv řadu procesů obstarají roboti, bez lidské obsluhy sklad fungovat nemůže. Proto se vytváří i nová pracovní místa.