Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
28. 3. 2017
Nalézt v okolí Prahy vhodný pozemek pro výstavbu XXL skladu je již téměř nemožné. Obecně lze říci, že čelíme nedostatku pozemků na celém území České republiky.

Bert Hesselink

SENIOR DIRECTOR INDUSTRIAL & LOGISTICS

Skladovací prostory v roce 2017: XXL vs. vertikální sklady

Česká republika je významným logistickým centrem. Celková plocha českých skladů činí celých 6,26 mil. m2. Zájem o skladové prostory přitom stále nabývá na síle.

Z hlediska optimalizace provozních nákladů při zachování kvality služeb je v oblasti logistiky Česko zajímavé i pro zahraniční společnosti. Důkazem je i největší sklad v Česku, který patří americké společnosti Amazon.

Zahraniční firmy poptávají především oblast Prahy, ideální v blízkosti letiště. V případě velkých skladovacích prostor však zahraniční firmy slyší i na česko-německé pohraničí (okolí Chebu, Plzně, Ústí nad Labem).

Jak říká Bert Hesselink, Senior Director Industrial & Logistics, společnosti CBRE: „Nalézt v okolí Prahy vhodný pozemek pro výstavbu XXL skladu je již téměř nemožné. Obecně lze říci, že čelíme nedostatku pozemků na celém území České republiky. Společnosti se tak stále více zajímají o nové lokality mimo pražský a středočeský region. Od loňského roku společnost CBRE například spravuje jednopatrové logistické centrum Mountpark Plzeň, určené pro trh západní Evropy, které má rozlohu téměř 44 tis. m2.“

XXL sklady

V současnosti zažíváme nejenom neustále rostoucí poptávku po českých skladech, ale lze také pozorovat neustále se zvětšující podlažní plochu poptávaných skladů. XXL logistická centra s plochou přes 50 tis. m2 jsou aktuálním trendem na českém logistickém trhu.

Na druhé straně očekáváme i nárůst požadavků na mnohem menší skladovací prostory, rozvoj tzv. City logistiky a vznik přepravních míst v rušných částech českých metropolí.

A když už jsme u těch metropolí…

·       54 % obyvatel světa a téměř 74 % Evropanů žije ve městech

·       ceny pozemků ve městech zaznamenávají stabilní růst

·       pro business je klíčová efektivní infrastruktura a logistika

Nejmodernější logistické prostory zrcadlí život ve městech, který běžně probíhá v několikapatrových budovách. Vysoké mrakodrapy jsou charakteristickým rysem velkoměst, stejně tak se do popředí dostávají vícepodlažní sklady a systém skladování ve vertikálních skladovacích prostorech. Nejde o zcela nový jev. V současné době se však tyto vertikální sklady přesunují na okraj města. To je to nové.

Vertikální sklady

Zatímco v současném světě jsou vertikální sklady trendem číslo jedna, v České republice jsou prozatím hudbou budoucnosti. Také vzhledem k omezené kapacitě pozemků se však dá očekávat jejich rozmach i u nás.

Jaké jsou klíčové výhody vertikálních skladů?

·       Odpovídají modernímu technologickému vývoji.

·       Vyhovují požadavkům automatizace logistických procesů.

·       Zefektivňují veškeré skladové operace i podpůrné skladové činnosti.

·       Využívají i dříve obtížně dostupná místa, optimalizují náklady na prostor.

·       Regulují rovnováhu mezi mzdovými náklady a operačními úkony skladu.

Výhody vertikálních skladů blíže objasňuje Bert Hesselink: „Pro optimalizaci nákladů ve skladu je třeba správně nastavit, kde je nutná lidská práce a kde je možné využít levnější roboty. Automatizace procesů je nezbytná také kvůli nárůstu mezd a nedostatku kvalitních zaměstnanců. To hovoří ve prospěch vertikálních skladů.“

polovina provozních nákladů skladu je tvořena vychystáváním a manipulací se zbožím, automatizace tyto náklady pochopitelně snižuje. Automatizace odbourává například i požadavky na dostupnost denního světla. Mění se také nezbytná výška skladovacích prostor. Využití robotických systémů mj. vede ke snížení nezbytné výšky skladů. To vše podporuje vývoj vertikálního logistického řešení.

Budoucnost logistiky

Vertikální logistické řešení a několikapatrové skladovací prostory již nyní najdete v hustě osídlených oblastech Asie, Tichomoří i západní Evropy. O tom, jak může vypadat budoucnost české logistiky, dává představu například Hong Kong. Nedostatek pozemků zde vedl k výstavbě sofistikovaných vertikálních skladů, kde je přístup kamionům po rampách zajištěn třeba až do dvacátého patra. Obdobné velkolepé vertikální sklady jsou ve výstavbě v Kuala Lumpur nebo také v Paříži.

Samozřejmě, že evropské vertikální sklady nedosáhnout výšky asijských mrakodrapů, přesto mohou využívat předností automatizace a vertikalizace logistických systémů. Zmiňované pařížské logistické centrum by mělo mít „pouze“ dvě nadzemní patra. Přesto je tento prostor s kapacitou cca 64 tis. m2 nejinovativnějším evropským vertikálním skladem kategorie A. Dá se očekávat, že i skladové prostory v České republice, jako významného logistického centra, budou tento a podobné inovativní projekty následovat.