Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
2. 3. 2018
Corso Karlín: Stavba roku 2001 v areálu bývalé továrny ČKD

Corso Karlín

Příběhy kancelářských budov

Příběhy kancelářských budov: Corso Karlín

... aneb Stavba roku 2001 v areálu bývalé továrny ČKD. 

Administrativní budova Corso Karlín v Křižíkově ulici je součástí ambiciózního projektu Nový Karlín, jenž zahrnuje renovace celého rozlehlého areálu bývalé továrny ČKD a získala ocenění „Best of Realty 2001" a "Stavba roku 2001". Jedná se o zdařilou ukázku inspirativní revitalizace industriálního prostoru. Autory přestavby jsou světoví architekti Ricardo Bofill a Pierre Carniaux.

Dnes poskytuje se svou plochou 9 900 m2 ve čtyřech podlažích, doplněnou parkovacími stáními i podzemními parkovacími plochami, dostatečný prostor řadě prestižních firem.

Nahoře Ricardo Bofill, dole Pierre Carniaux (zdroj: Wikipedie)

Historie „Plechárny“

Budova v Karlíně s půvabným štítem vznikla kolem roku 1890. Tato jednolodní hala sloužila k výrobě plechových kotlů. Odtud pochází původní název „Plechárna“. V té době byla jejím majitelem firma Breitfeld a Daněk. Nakonec se stejně jako ostatní tovární objekty v této lokalitě stala součástí závodu ČKD Dukla, který zabíral rozsáhlý areál v místech ulic Křižíkovy, Thámovy a Pernerovy.

Budova Breitfeld a Daněk, dnes rekonvertovaná na Corso Karlin (zdroj: archinect.com)

Budova Breitfeld a Daněk, dnes rekonvertovaná na Corso Karlin (zdroj: archinect.com)

Historizující hala s výrazným štítem orientovaným do Křižíkovy ulice prošla řadou úprav. Patrně v období první republiky byla nově zastřešena ocelovými vazníky do tvaru mansardy se světlíkem ve vrcholu. Poslední přestavba a moderní konverze v letech 1999 až 2000 dala objektu nové využití administrativní budovy. Zachovány zůstaly uliční štítové průčelí i boční stěny, do tohoto rámce byl vložen kvádr se čtyřmi podlažími, která jsou propojena ústřední halou.  Nad hlavní římsy bočních průčelí vystupuje transparentní a lehká konstrukce, která však nepřevyšuje původní hřeben střechy a neruší obnovený štít.

Ve výsledku došlo k radikální přestavbě již nevyužívané haly a vznikl působivý objekt propojující historické prvky a lehké moderní konstrukce.

Budova Corso Karlín dnes (zdroj: karlin.cz)

Všechny příběhy kancelářských budov

  1. Příběhy kancelářských budov: Rustonka
  2. Příběhy kancelářských budov: A7 Office Centrum

  3. Příběhy kancelářských budov: Corso Karlín

  4. Příběhy kancelářských budov: Nuselský pivovar

  5. Příběhy kancelářských budov: FIVE

  6. Příběhy kancelářských budov: Florentinum