Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
8. 11. 2018
Za odborné služby poradců z řad CBRE klienti neplatí provizi.

Hledáte nové kanceláře? Nechte si poradit odbornými konzultanty v oblasti realit

Kanceláře lze hledat pohodlně s mobilem v ruce třeba při posezení u stolku v kavárně. Obvyklým způsobem je prozkoumání realitních portálů, popř. také webů realitních kanceláří. Jak se ale v množství nabídek zorientovat? Nejjednodušší způsob je obrátit se na specializované realitní společnosti, které se zabývají jen segmentem kancelářských nemovitostí a v návaznosti na to nabízejí velmi kvalitní poradenství, včetně aktuálních informací o kancelářském trhu. Lze buď kontaktovat přímo specializované realitní poradce, či vyhledat zprostředkovatele, který vám vhodného poradce doporučí.

Poptávka po nových kancelářích, skladech nebo obchodních prostorách je v době rostoucí ekonomiky velká. Najít vhodnou nemovitost proto nemusí být snadné. S ohledem na zdlouhavý legislativní proces a ubývající množství pozemků je totiž nabídka nemovitostí pro podnikání omezená.

Inzertní portály sice obsahují velké množství nabídek, ale některé exkluzivní kancelářské nemovitosti na těchto serverech inzerovány nejsou, a to z důvodu, že je realitní společnosti nabízejí klientům napřímo. Jedná se zejména o kancelářská centra a moderní komerční objekty.

Role hráčů na realitním trhu

Při hledání optimálních kancelářských prostor je dobré mít hned na začátku jasno v pojmech a udělat si představu o tom, jak realitní trh funguje. Také u komerčních nemovitostí totiž existují realitky, které pobírají provizi z obou stran. Proto je dobré vědět, s kým máte tu čest a jakou formou pracuje.

Setkat se můžete s realitními agenturami, zprostředkovateli nebo správci či vlastníky nemovitostí. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pronajímatelé nemovitostí

Pronajímatelé nemovitostí většinou své nemovitosti nabízejí za pomoci zprostředkovatele, tedy realitní kanceláře, která je specializována v dané oblasti a která pro pronajímatele často zajišťuje ještě další služby (správu, účetnictví, projektantské služby). Jen malá část pronajímatelů své nemovitosti inzeruje a pronajímá napřímo klientům. Konkrétní pronajímatel (i v případě realitního fondu) disponuje pouze omezeným počtem nemovitostí.

Poradenské realitní společnosti

Ty, které se výlučně specializují na kancelářský trh, většinou poskytují komplexní služby. Odborným poradenstvím v této oblasti se ale zabývá jen malá část realitních agentur na trhu, jednou z nich je i CBRE. Realitní konzultant pro klienta vytvoří přehled vhodných nemovitostí dle požadované lokality, a to včetně prezentace a plánků, zajistí prohlídky vybraných objektů, a nakonec vyjedná na základě finanční analýzy optimální podmínky pronájmu. Za odborné služby poradců z řad CBRE klienti neplatí provizi. Součástí komplexních služeb CBRE není jen servis okolo výběru správných kancelářských prostor, ale klientům lze nabídnout také koncept workplace strategies, change management, architektonické služby nebo project management.

Tým poradenské společnosti CBRE

Tým poradenské společnosti CBRE

Zprostředkovatelé

Zástupcem zprostředkovatelů je například společnost prazskekancelare.com. Zprostředkovatelé hledají nejvhodnější nabídky přes více realitních agentů (mezi nimi jsou také agenti CBRE). Jejich hlavní výhodou je přehled na trhu a hlavně cenné kontakty. Protože spolupracují s vybranými realitními poradenskými kancelářemi, mají přístup k velkému počtu kvalitních nemovitostí v různých lokalitách. Prazskekancelare.com pracují bez provize, což není mezi zprostředkovateli úplně běžné.

Realitní inzertní servery

Inzertní portály jsou placenou platformou pro realitní agentury (občas i soukromé osoby), kde se inzerují nabídky kanceláří (např. sreality.cz, reality.cz). Se zájemci o nemovitosti nekomunikují, neposkytují žádné poradenství. Na inzertních portálech mohou zveřejňovat své nabídky jak pronajímatelé, tak i poradenské realitní agentury a zprostředkovatelé. Velké specializované realitní společnosti ale tyto inzertní portály nevyužívají a inzerci vytvářejí sami na svých webových stránkách

Webové stránky specializovaných realitních společností

Webové stránky realitních společností nabízejí téměř komplexní přehled nemovitostí, které jsou aktuálně k dispozici na trhu. Realitní poradci sestaví na přání přehled vhodných kancelářských prostor na míru.

Zprostředkovatelé spolupracují s realitními poradci

Zprostředkovatel pomáhá klientům najít nejvhodnější kancelářské prostory. To je samozřejmě náročný úkol. Zprostředkovatel většinou disponuje dobrým přehledem ohledně realitního trhu a také vhodnými kontakty, takže dokáže nalézt kvalitní kanceláře na míru.  

Marie Hlavatá z Prazskekancelare.com

Nejdůležitější částí naší práce je získat co nejvíce informací o představách klienta. Musíme se umět dobře ptát a hlavně naslouchat. Vhodně zvolené otázky často klientovi pomohou definovat správné parametry a případně přehodnotit poptávané podmínky“, říká Marie Hlavatá z realitní zprostředkovatelské kanceláře Prazskekancelare.com.

Jakmile zprostředkovatel získá detailní informace od klienta, začíná připravovat nabídku. Relevantní nemovitosti zprostředkovatel často poptává i u specializovaných konzultantů, kteří dokáží připravit prezentace kanceláří podle poptávaných parametrů a lokality.

Helena Hurábová

Helena Hurábová ze společnosti CBRE

Naše služby nepokrývají jen pronájem kanceláří. Naše pracovní procesy jsou nastaveny tak, že nám neunikne žádná příležitost na realitním trhu. Dokážeme vyjednat nejlepší možnou cenu a minimalizujeme rizika,“ říká Helena Hurábová, Director a Head of Advisory & Transaction – Office ze společnosti CBRE.

Spolupráce mezi zprostředkovatelem a konzultantem je klíčová pro úspěšné nalezení vhodných komerčních prostor.

 „Realitního konzultanta si vybíráme na základě našich předešlých zkušeností. Důležitou roli hrají osobní vazby i šíře nabídky. Spolupracujeme hlavně s agenty, jejichž databáze obsahují komplexní nabídku a poskytují profesionální služby,“ dodává Marie Hlavatá. Dále pokračuje: „Pokud z našich zdrojů neumíme klientovi nabídnout vhodnou nemovitost, snažíme se zprostředkovat kontakt se spolupracující agenturou, která dokáže poptávku profesionálně zpracovat. Za propojení obou stran – protože bez nás by mezi nimi nedošlo k dohodě – žádáme část provize, kterou poradenská agentura získá od pronajímatele jako odměnu,“ poodhaluje zákulisí byznysu Marie Hlavatá.

Společnost Prazskekancelare.com nikdy nežádá provizi od klienta, který komerční nemovitost poptává.

Vyjednání nejlepší komerční nemovitosti

Proces vyhledávání vhodných kanceláří na základě parametrů vyjednaných s nájemcem se odehrává v následujících krocích:

  1. Z databáze aktuálně nabízených objektů realitní konzultant vybere ty, které odpovídají poptávce na základě velikosti, lokality, ceny a dalších specifikací. Jejich přehled formou prezentace jednotlivých objektů spolu s mapou polohy v dané lokalitě zašle poté zájemci.
  2. Realitní konzultant zajistí návštěvu vytipovaných objektů, při níž předá zájemci podstatné informace ohledně technických specifik, dispozičního uspořádání, provozu a případných dalších možností, které může nájemce využívat jak v samotné budově, tak v lokalitě.
  3. Po prohlídkách budov většinou vznikne seznam těch, které díky vhodným parametrům byly zájemcem vybrány do užšího výběru. Konzultant poptá od pronajímatelů zakreslení dispozičního řešení na míru, tzv. space plan. Zároveň připraví porovnání jednotlivých možností formou finanční analýzy.
  4. Konzultant nechá na konkrétní vybraný objekt připravit tzv. Heads of Terms, tj. základní shrnutí podmínek nájmu.
  5. Po podpisu Heads of Terms konzultant může zájemci pomoci s vyjednáváním znění nájemní smlouvy.

Cílem snažení zprostředkovatele i realitní společnosti je nejen najít optimální kanceláře, ale i získat spokojeného klienta, který se v budoucnu s důvěrou navrátí.

Kanceláře v Argo Alpha

Kanceláře v Argo Alpha

Nabízíme nejkvalitnější kanceláře, třeba v Argo Alpha