Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
26. 4. 2017
Jenom v druhé polovině roku 2016 byla v Brně dokončená výstavba čtyř budov o celkové rozloze 43 300 m2.

Katarina Wojtusiak

Head of Advisory & Transaction Services - Office ve společnosti CBRE

Kanceláře v Brně jsou žádané více než kdy jindy

Hlavní město má na českém kancelářském trhu neoblomnou vedoucí pozici. Pochopitelně. Brno, druhá nejvýznamnější destinace kancelářského trhu ČR, si však pozornost zaslouží také. Poptávka po brněnských kancelářských prostorech je nejvyšší v celé své historii. A to od roku 2014 neustále roste.

TIP: Přečtěte si, jak vypadá brněnský realitní trh v roce 2018

Rekordní rok 2016 pro Brno

Rok 2016 byl pro kancelářský trh v Brně rekordní. Nájemní transakce překonaly hranici 57 000 m2. Poptávka po kancelářích dosáhla v daném regionu maxima v celé historii, navíc šla ruku v ruce s novou výstavbou kancelářských ploch. V druhém pololetí roku 2016 jsme v Brně zaznamenali výstavbu 43 300 m2 nových kancelářských ploch, v prvním pololetí to přitom bylo ještě o 14 % více.

Rekordní nájemní transakce

Mezi zveřejněnými nájemními transakcemi druhého pololetí roku 2016 vévodil pronájem nových kanceláří společnosti AT&T v Campus Science Parku C.

Komplex The Campus leží na západním okraji Brna, nedaleko největší brněnské obytné oblasti Bohunice, Lískovec. Nachází se v těsném sousedství Fakultní nemocnice Brno, nové budovy Masarykovy univerzity a bytového projektu Campus Residences. Navíc je situován poblíž Areálu BVV Brno. Je skvěle dostupný autem i městskou hromadnou dopravou. Nabízí podzemní i venkovní parkování, celé spektrum služeb a především flexibilní kancelářské prostory třídy A, včetně ploch pro výzkum a vývoj, laboratoře či školicí střediska.

Z hlediska nájemních transakcí roku 2016 stojí za pozornost i expanze společnosti Edwards Services ve Spielberk Tower nebo předjednání existující nájemní smlouvy společnosti Regus týkající se kancelářských prostor ve Spielberk Office Centru.

Kancelářský trh v Brně aktuálně

Brno aktuálně disponuje 525 100 m2 kancelářských ploch, 80% podíl zaujímají vysoce kvalitní kanceláře třídy A. Míra neobsazenosti brněnských kanceláří v druhé polovině roku zaznamenala mírný vzrůst, aby se zastavila na 12,1 %.

Brněnský kancelářský trh komentuje Katarina Wojtusiak, Director and Head of Advisory & Transaction Office společnosti CBRE takto:

„Podle našich dat zájem o kanceláře v Brně neustále roste. V roce 2016 byla dokonce registrována historicky nejsilnější poptávka v tomto regionu. Z toho důvodu je zde realizována také řada nových developerských projektů.

Jenom v druhé polovině roku 2016 byla v Brně dokončená výstavba čtyř budov o celkové rozloze 43 300 m2. Jedná se o kancelářské areály Dom, Campus Science Park C, CTOffice A2 nebo Areál Slatina. Dalších 44 300 m2 kancelářských prostor je aktuálně ve výstavbě.“

Nové brněnské kanceláře a developerské projekty

Kvalitní kanceláře jsou k dispozici napříč celým Brnem. Zatímco zmiňovaný komplex The Campus (také Campus Science Park C) nebo Areál Slatina, největší průmyslová zóna v Brně, jsou situovány na okraji města, v přímém napojení na dálnici D1, kanceláře CTZone leží v samém srdci Brna.

CTZone, komplex, který usiluje o spojení historické a moderní stránky města, leží v docházkové vzdálenosti historického centra města nebo nákupní galerie Vaňkovka. Kanceláře CTZone přitom odpovídají nejpřísnějším technickým standardům certifikace BREEAM, které mj. také přinášejí úspornější provoz.

Menší zájem je o kanceláře v Ostravě

Brno, stejně jako Praha, zažívá v oblasti kancelářských prostor nebývalý boom. Ostrava, třetí největší město ČR, v tomto ohledu značně zaostává. S celkovou plochou moderních kanceláří v objemu 208 400 m2 představuje podstatně menší trh, navíc se sestupným trendem.

V Ostravě je o 72 % menší zájem po kancelářích

V druhém pololetí roku 2016 dosáhla poptávka po kancelářích v Ostravě na hodnotu 2 700 m2, to je pokles oproti předchozímu období o celých 72 %. Z celkové poptávky přitom hned 1 500 m2 zaujímala největší nájemní transakce tohoto období – nájem kancelářských ploch v budově Axis Office Park Ostrava. Míra neobsazenosti ostravských kanceláří se na konci roku 2016 ukotvila na 19,7 %, to znamená pozitivní trend.

Výstavba nových kanceláří v roce 2017 v Ostravě nepřinesla nic nového, doslova. V roce 2016 nepřibyly v Ostravě žádné nové kancelářské projekty. V roce 2017 však dojde k nápravě, v plánu je dokončení polyfunkčního domu Red House u Krajského úřadu, který má Ostravanům zpříjemnit příjezd do centra města. Nového otevření se v roce 2017 dočká i památkově chráněná budova ABC Alfa, umístěná naproti Magistrátu města. Ta nabídne vysoce reprezentativní prostory s komfortem kanceláří třídy A. Nové kancelářské prostory rozšíří v roce 2017 nabídku v Ostravě o celkových 11 000 m2.