Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
19. 4. 2016
Moderní společnosti přišly s mnoha pokrokovými způsoby, jak si pracovní prostředí vylepšit. Líbí se mi kanceláře v AirBank, kanceláře Google a pracovní stoly v Skullcandy.

Šéfredaktor VKancelari.cz

Na návštěvě VKancelari.cz - spokojený zaměstnanec pracuje mnohem lépe

V kancelářích CBRE razíme koncept New ways of working. Inovativní pracovní prostředí jsme si zamilovali. Inspirovali jsme se pracovním prostředním v nizozemském CBRE.

Inspirujte se úspěšnými kancelářemi

Každý rok můžete zapojit svou firmu do soutěže CBRE Zasedačka roku , pochlubit se, jak to vypadá ve vaší kanceláři a pokusit se vyhrát. Jako se to letos povedlo společnostem J & T BANKA (kategorie Zasedačka roku), Ogilvy & Mather (Kancelář jako DNA firmy), JetBrains (Nejatraktivnější pracovní prostředí), LIKO-S (Zdravá kancelář), Etnetera Group (Kanceláře pro budoucí výzvy) a Paper Hub (Cena veřejnosti). Nebo se můžete nechat pouze inspirovat všemi účastníky.

Inspirace není nikdy dost. Proto vám ji budeme přinášet průběžně. A to i z kanceláří, které se zatím naší soutěže nezúčastnili. Ale i takové firmy mohou mít zajímavé nápady.

Jako první si s námi o svých nápadech na zdravé a moderní kancelářské prostředí přišel popovídat Tomáš Kolomazník, na slovo vzatý odborník a šéfredaktor portálu - Vkancelari.cz.

Jaký je Tomášův názor na vybavení kancelářských prostor?

„Každá firma potřebuje trochu jiné prostory. Souvisí to jak se zaměřením společnosti, tak s firemní kulturou, ale i se stylem práce jejích zaměstnanců. Do správného pracovního prostředí se zaměstnanci rádi vrací, motivuje je a inspiruje je,“ říká Tomáš na úvod.

Nové kanceláře na obzoru

Stěhujete se do nových kanceláří? Připravte se, že vás čeká spoustu zařizování. Zvláště, pokud jste velká firma. Než začnete vybavovat nové kanceláře, zamyslete se nad tímto: pomáhalo staré prostředí vašim zaměstnancům v práci, nebo je naopak brzdilo? A hlavně: co můžete změnit, aby se vašim zaměstnancům pracovalo lépe?

"Moderní společnosti přišly s mnoha pokrokovými způsoby, jak si pracovní prostředí vylepšit. Líbí se mi kanceláře v AirBank, kanceláře Google a pracovní stoly v Skullcandy," pokračuje Tomáš.

Sdílejte pracovní místo aneb Hot-desking

První z nich je takzvaný "Hot-desking" – zaměstnanci nemají přidělené pevné pracovní místo. Dle svého momentálního přání si mohou najít pohodlnou "alone-zone", nebo si naopak přisednou ke kolegovi, s nímž zrovna pracují na společném projektu.

"Spisovatel Daniel Pink definoval 3 základní potřeby, které člověk potřebuje naplnit, aby byl vnitřně motivovaný k práci. Jedna z nich je i autonomie. Hot-desking jim takovou autonomii poskytuje. Obdobnou míru autonomie mají i naši externisti, s nimiž Vkancelari.cz hojně spolupracujeme," vysvětluje Tomáš.

Stoly jako skládačka puzzle

Za "hot-deskingem" stojí myšlenka, že volnost pohybu a větší interakce mezi spolupracovníky posiluje spolupráci a produktivitu. Nejkreativnější nápady nepřichází, když člověk sedí a zírá do monitoru. Oproti tomu z diskuze a neřízeného "brainstormingu" často povstanou ty nejlepší myšlenky.

"Líbí se nám, jak zaměstnanci ve společnosti Skullcandy využívají stoly, které do sebe zapadají jako kousky puzzlů. Pracovníci si je mohou oddělat, když chtějí pracovat sami, nebo naopak spojit, když s někým potřebují spolupracovat," říká Tomáš Kolomazník.

Zdroj: 15 Office Spaces That Push The Boundaries Of Innovation (Magazín BusinessInsider.com)

Mezi prací si hrajte, relaxujte nebo cvičte

Místnosti určené speciálnímu účelu se stávají samozřejmostí. Dnes již každá moderní společnost má vlastní relaxační místnost, hernu nebo fitness.

"Proč je tento benefit důležitý se dočtete v článku Herna nebo fitness jako účinná forma motivace k práci na našem portálu," říká Tomáš Kolomazník.

Důležité body jsme si propůjčili z výše uvedeného článku

  • relaxační prostředí motivuje zaměstnance k vyšším výkonům

  • zaměstnavatel projevuje zájem o potřeby zaměstnanců

  • odměňuje zaměstnance i jinou než finanční formou

  • udržuje si v kolektivu ty nejlepší a nejzkušenější pracovníky

"Bohužel, aktuálně nemáme Vkancelari.cz na podobné místnosti prostor. Když si chceme odpočinout, musíme chodit do blízké kavárny v Brně (provozovatel portálu vkancelari.cz sídlí v Brně, pozn. CBRE). Je to fajn, na chvilku vypadnout z kanceláře, ale vztah s firmou to příliš neposiluje. Proto je dobrý nápad, když majitel zařídí svým pracovníkům nějakou místnost, kde si mohou odpočinout," dodává  Tomáš.

Zdroj: Nejlepší české kanceláře. 6 rad, jak si vybrat a zařídit tu vaši (AirBank v Brně, Novinky CBREProperties.cz)

Tomáše a jeho kolegy můžete potkat na badmintonu, kterému holdují. Jak říká: "I když vaše společnost nemá prostory pro odpočinek mezi prací, nezoufejte a domluvte si s kolegy popracovní sportovní aktivitu. Je to ten nejlepší lék, jak se z práce nezbláznit a zároveň utužovat vztah s kolegy."

Zdroj: Život je potřeba okořenit (Blog A-WebSys)