Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
11. 6. 2015

Studie investorských záměrů - CBRE Global Investor Intentions Survey 2015

Společnost CBRE připravila studii s názvem CBRE Global Investor Intentions Survey. Jaké jsou podle této studie trendy a z čeho mají investoři strach?
Výzkum byl proveden on-line dotazníkem v lednu 2015. Zúčastnilo se ho více než 700 realitních investorů ze Severní i Jižní Ameriky, regionu EMEA a Asie a Oceánie.

O 10 – 15 % více kapitálu do komerčních nemovitostí

Podle studie hodlají realitní investoři do komerčních nemovitostí letos investovat o 10 - 15 % více kapitálu než loni. Investoři budou v letošním roce navíc ochotni podstoupit vyšší rizika ve snaze dosáhnout vyšších zisků.

Až 51% všech investorů uvedlo, že plánují své investice směřovat do oportunistických projektů. To je o téměř 20% více než v loňském roce.

Nejvyšší objem investic do kancelářských nemovitostí

Největší nárůst investic oproti předchozímu roku předpokládají investoři do industriálních nemovitostí, naopak podíl investic do maloobchodních nemovitostí by měl poklesnout. Nejvyšší objem investic však tradičně přitáhnou kancelářské nemovitosti.

Nebezpečí pro investory

Za největší nebezpečí pro budoucí vývoj realitního trhu vidí investoři předražení nemovitostí, zpomalování ekonomického růstu a další politické či finanční hrozby.

Jako největší překážky v investicích do komerčních realit pak uvedli investoři předražené nemovitosti, dostupnost nemovitostí ke koupi a vysoké konkurenční prostředí.

38 % plánovaných investic mimo vlastní region

Ze studie vyplynulo, že investoři mají chuť investovat do nemovitostí za hranicemi svého území. Kde plánují investovat? Nejzajímavěji vychází západní Evropa.

11 % respondentů by rádo investovalo ve střední a východní Evropě, což je obrovské číslo v porovnání s velikostí zdejšího trhu v celosvětovém měřítku.

Podíl

Světadíl

31 %

Západní Evropa

27 %

Asie

20 %

Severní Amerika

11 %

Střední a východní Evropa

7 %

Tichý Oceán

4 %

Jižní Amerika

1 %

Afrika a Střední východ

Zdroj: CBRE Investor Intentions Survey, April 2015

Vysněná města pro investorské záměry

Londýn si udržel svou pozici a i pro rok 2015 se stal nejzajímavějším městem pro investorské záměry.

Pořadí

Město

1

Londýn

2

Tokyo

3

San Francisco

4

Sydney

5

New York

6

Madrid

7

Dallas

8

Los Angeles

9

Seattle

10

Paris

Zdroj: CBRE Investor Intentions Survey, April 2015

Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE, říká: „Za největší nebezpečí pro budoucí vývoj realitního trhu vidí investoři předražení nemovitostí. V současném prostředí nízkých úrokových sazeb, rekordně nízkých výnosů státních dluhopisů a velkého přebytku kapitálu na trzích daného kvantitativním uvolňováním centrálních bank jsou investice do komerčních realit stále oblíbenějším artiklem mezi investory. Poptávka po prémiových nemovitostech je mnohem vyšší než jejich nabídka, což vede k nárůstu cen. Přitom na zvyšující ceny komerčních nemovitostí má vliv především snížení jejich výnosnosti, nikoliv růst nájemného. Zvýšené ceny komerčních nemovitostí registrujeme především u prémiových nemovitostí. Jen během roku 2014 stoupla hodnota evropských komerčních nemovitostí o 10 % a dále v souvislosti s příznivým vývojem ekonomiky bude stoupat. Vysoké ceny nemovitostí dohromady s nízkými výnosy v západní Evropě přiměli investory podstoupit vyšší rizika a směřovat své investice i mimo západní Evropu. I proto ve studii označilo 11 % investorů z celého světa střední a východní Evropu jako top destinaci. Tento region je sice malý, ale vykazuje známky výrazného ekonomického oživování, poměrně stabilní prostředí a vyšší výnosy než v západní Evropě.“

Na celou studii se můžete podívat zde.

O studii CBRE dále vyšlo