Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
8. 12. 2015
Nepodceňujte roli architektonického návrhu a váhu detailů a vyslechněte volání svých zaměstnanců.

Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE

Jak navrhnout inspirativní relaxační zónu

Jsou dny i období, kdy zaměstnanci neoplývají výkonností a efektivitou. Co může být důvodem? Špatné počasí, stres doma či v práci, lehká opička po večírku nebo prostě špatná nálada. Tu je potřeba rozptýlit. Jak tomu můžete pomoci vy, zaměstnavatelé? Navrhněte ideální relaxační zónu v kancelářských prostorech. Jak ji správně navrhnout a nezapomenout na základní pravidla při budování relaxačních zón pro zaměstnance? CBRE pro vás připravilo pár bodů k zamyšlení, které vám pomohou před návrhem relaxační zóny.

Jak na odpočinkovou zónu v kostce

 • Jaký typ společnosti jste - Jste kreativní firma či společnost s flexibilním konceptem kanceláří?
 • Najděte vhodný prostor - Vyberte takový, kde je zaměstnancům příjemně. Relaxační zóny vedle šéfovi kanceláře nejsou zrovna vhodné místo.
 • Vybavení relaxační zóny - Přemýšlejte nad vybavením relaxační zóny a výběrem  nábytku. Představte si například právničku v kostýmu, která se se šálkem v ruce pokouší vstát ze sedacího pytle.
 • Zvažte frekvenci a skutečný účel -  Někdy stačí jen změnit prostředí, atmosféru či způsob sezení a práce je náhle méně strnulá a stereotypní.

Majitelé firem se zajímají o pracovní prostředí

Výkonnost zaměstnanců je ovlivňována řadou faktorů, mezi které bezesporu patří i pracovní prostředí. Kreativita a nové trendy již také v České republice pronikají do sektoru kancelářských objektů. Majitelé a manažeři firem se stále více zajímají, jak zaměstnanci vnímají pracovní prostředí. Vědí, že se jim jejich investice do inspirativního pracovního prostředí bohatě vyplatí.

Relaxace mezí prací je důležitá

Kancelář není pouze místem určeným pro práci. Chcete-li, aby člověk dosáhl maximálních pracovních výkonů, musí si občas odpočinout a oddechnout. Zaměstnanci naberou nové síly a mohou pak zvýšit kreativitu i pracovitost.

Celodenní sezení a soustředění u počítače je velmi náročné. Po několika hodinách začnou bolet oči, křivíte se, přestáváte se soustředit. V tu chvíli je více, než nutné vstát, projít se, popovídat si s kolegy. Nebo si jen tak natáhnout nohy na gauči a nechat mozek odpočívat.

Z těchto důvodů vznikají v rámci kancelářských prostor tzv. relaxační zóny.

Odpočinek však není vnímán pouze jako možnost „dát si šlofíka“ po obědě. Relaxační zóny slouží spíše k aktivní nebo pasivní činnosti, kterou se pracovník odreaguje od intenzivní a soustředěné práce, nežli ke spánku. Některé firmy mají síť tematických relaxačních zón na několika metrech čtverečních, svůj účel efektivně plní i pouze jedna správně navržena a vybavena místnost nebo prostor.

Z hlediska návrhu a funkčnosti je poněkud problematické definovat také jednotné a univerzální předpoklady relaxační zóny.  Pokud mají být tyto prostory plnohodnotně a správně využívány musí se jejich podoba, umístění, vybavení či specifický účel přizpůsobit společnosti, zaměstnancům i budově,” říká Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE.

4 pravidla pro ideální relaxační prostor

Jaký typ společnosti jste?

Nejdříve se zamyslete, jaký typ společnosti jste. Ozývá se z řad zaměstnanců poptávka po prostoru na odpočinek? Jsou připraveni zóny aktivně využívat? Pracují pod velkým tlakem a potřebují se odreagovávat?

Obecně platí, že převážně kreativně zaměřené firmy a jednotlivci, kteří ke svému výkonu potřebují schopnost silné koncentrace, požadují možnost relaxace více a častěji.

Zároveň jsou tomuto konceptu více nakloněné organizace a firmy, které využívají flexibilní model práce a jejich zaměstnanci mají možnost pracovat odkudkoliv, neboť je produktivita hodnocena na základ výsledků a splněných úkolů a ne dle času, stráveného v práci. Tyto organizace i jejich zaměstnanci dokážou relaxační zóny využívat lépe, přirozeněji a tudíž efektivněji.

Nebojte se, že relaxační zóna vašim zaměstnancům pokazí pracovní morálku. Právě naopak. Čím častěji zaměstnanci odpočívají, tím jsou výkonnější. 

Vyberte světlé a příjemné místo

V druhém kroku je potřeba vybrat vhodný prostor, určený k relaxaci. Pokud se chcete uvolnit, platí zde, více než kde jinde, že prostředí hraje klíčovou roli.

Najděte světlé místo, technologicky zabezpečené, s fungujícím topením nebo klimatizací. Na tomto místě by nemělo být příliš rušno ani naopak úplný klid z důvodu velké vzdálenosti od pracovního prostoru zaměstnanců.

Relaxační zónu není možné umístit například do neútulného prostoru po zrušeném skladu bez oken, který se nám právě uvolnil. V takovém prostoru nikdo odpočívat nechce. Je to nepříjemné místo i pro uvaření kávy, natož si zde sednout a v klidu si ji vychutnat. Dále je potřeba zvážit kancelářské prostory na dohled manažerským kancelářím a řadu jiných aspektů, aby se z relaxační zóny nestal pouze sklad nepoužívaného nábytku.

Vybavení relaxační zóny

Důležité je, jak relaxační zónu pro zaměstnance vybavíte a jaký nábytek vyberte.

Při představě relaxační zóny si spousta lidí vybaví moderní až bláznivé pojetí se spoustou barevných a nesourodých kusů nábytku nebo místnost, kde se jen leží, hraje kulečník, fotbálek nebo dokonce sjíždí skluzavka. Samozřejmě, může být.

Ale nezapomeňte také na to, že člověk si více odpočine v místnosti, která je vymalována a vybavena v decentních barvách. Křiklavé a agresivní barvy klid do duše nepřinesou. Pestrost a různorodost ve výběru nábytku je vítaná, ale nikoli v barevnosti, ale spíš ve stylu či účelu. Čím více typů sezení máte, tím více lidí si může vybrat sezení dle jejich představ a cítit se tak pohodlně a komfortně a začít relaxovat.

Co když si zaměstnanci rádi hrají?

Pokud jsou ale vaši zaměstnanci hraví, neomezujte je a zkuste relaxační zónu vybavit něčím uvolňujícím, legračním a originálním:

 • Houpy, houpy - Vyzkoušejte houpací sítě, někomu se v nich může dobře přemýšlet.
 • Hlavně pro pány - Fotbálky, kulečníky, to je dobrý nápad. Zajistěte ale, aby hry nerušily ostatní zaměstnance, kteří pracují.
 • Relaxace v přírodě - A co třeba přenést do relaxační zóny trochu přírody? Písek a máte pláž, trávu a máte příjemný park pro piknik. Chůze po kamínkách může zase masírovat chodidla.
 • Dětem vstup povolen - Otevřená společnost nezavře zaměstnankyním s dětmi dveře. Jestli se mezi ně řadíte a máte dostatek prostoru, navrhněte i malý dětský koutek.
 • Telefonní budky - Když si zaměstnanci potřebují vyřídit pracovní i soukromé hovory, mohou rušit své kolegy. Nezapomeňte na telefonní budky.
 • Jako v kavárně - Do relaxační zóny můžete umístit několik vysokých stolečků a barových židliček. Zaměstnanci se při pití kávy budou cítit jako v příjemném podniku s kamarádkou.

Významnou roli hrají také detaily. Zavěšená svítidla, obrazy, či akustické panely na stěnách, vhodně umístěné kuchyňky, kvalitní kávovary či typ koberce dotvářejí „domácí“, útulné a uvolněné atmosféry.

Skutečné využití relaxačních prostor

V neposlední řadě promyslete provoz a skutečný smysl používání prostoru pro relaxaci. Není-li na takovou zónu v kancelářích prostor, je možné zvážit využití interní zasedačky.

Aby mohla zasedací místnost posloužit také jako relaxační zóna, je potřeba upravit místnost pro 2 různá využití. Ideálním řešením je flexibilní a modulární nábytek, který se snadno přemisťuje, dále chytré popisovatelné nátěry či dotykové obrazovky.

Pokud neprobíhá jednání, mohou zde kolegové poklábosit, v uvolněné atmosféře probrat pracovní záležitosti nebo večer po pracovní době promítnout fotky z teambuildingu.

Inspirujte se u oblíbených firem

Malé společnosti budou rádi za kousek prostoru, do kterého se vejde sedací vak, gauč, stoleček a třeba oblíbený fotbálek. I toto prosté vybavení působí na zaměstnance velmi pozitivně. Pokud jste velká firma, nebojte se inspirovat se u nejoblíbenějších zaměstnavatelů, mezi které patří například:

 • Google
 • AVG Technologies,
 • 3M
 • Airbank
 • Cemex
 • Economia

Další české kanceláře, které vás mohou inspirovat, najdete v článku: Nejlepší české kanceláře. 6 rad, jak si vybrat a zařídit tu vaši.

Nebojte se požádat odborníka o pomoc

“V každém případě by každá společnost měla návrh svého prostoru svěřit odborníkovi. Relaxační zóna by měla zapadnout do konceptu celých kanceláří, aby nepůsobila nepatřičně nebo zbytečně provokativně, dodává Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE.

Mezi služby naše služby patří i tzv. Workplace strategies. Dokážeme pro vás správně navrhnout kanceláře, ale i zasedačky či místo pro uvolnění a odpočinek.