Zanechte nám na sebe kontakt, brzy se Vám ozveme s nabídkou

nebo
Pomáhá Vám
18. 11. 2015
Výstavba nízkoenergetických kanceláří nabízí mnoho výhod pro majitele společností i jejich zaměstnance. Nemluvě o nesporných výhodách pro životní prostředí. Až 278 000 certifikovaných/ zelených metrů čtverečných v převážně v Praze a okolí.

Výhody nízkoenergetických kanceláří

Pokud jako developer stavíte nové administrativní budovy, nebo si jako nájemce hledáte kanceláře k pronájmu, a chcete maximálně zajistit nízkou spotřebu energií, přečtěte si tento článek. Kromě pečlivého výběru nízkoenergetických kanceláří zaveďte opatření, které pomáhají ušetřit na provozních nákladech nemalou částku peněz.

Šetřete a chovejte se ohleduplně k přírodě

Proč si lidé staví nízkoenergetické domy? Chtějí ušetřit na provozních nákladech. Často pak potřebují polovinu, mnohdy i mnohem méně, energie na vytápění svého domova. A teď si představte, jak moc může ušetřit firma, která se nastěhuje do nízkoenergetické kancelářské budovy.

Ušetří dramaticky, samozřejmě v závislosti na její aktuální spotřebě energie. Pro některé firmy je velmi důležitý fakt, že hospodárným chováním pomáhají životnímu prostředí.

I když nájemci ušetří na provozních nákladech, musí počítat obvykle s vyššími nájmy v těchto budovách. Budovy se velmi často pyšní některým z certifikátů LEED nebo BREEAM. Nabízejí také mnohem kvalitnější prostory.

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie

Pokud developer staví na zelené louce, může navrhnout vhodné technologie pro chytré a nízkoenergetické budovy přímo do stavby. Díky těmto technologiím i u nás v České republice vyrůstají budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Ta je částečně využívána z obnovitelných zdrojů energie. V těchto případech jde o kvalitně navržené projekty s vhodným zateplením a dodávkou přirozeně se obnovujících zdrojů.

Developeři také musí zvážit umístění budovy. Díky správnému výběru místa buď využijí nebo naopak sníží intenzitu slunečního záření. Tím opět osekají náklady na topení, chlazení a zejména umělé osvětlení.

V Česku chybí lidé, kteří by rozuměli stavbám, shodují se experti

To je titulek článku, který vyšel 17.9. 2015 v Hospodářských novinách.

Do tohoto článku se mimo jiné vyjádřil šéf provozního oddělení správy budovy CBRE, Daniel Štys.

"Člověk, který jde do práce, nevnímá jenom kancelář, ale také okolí, restaurace nebo dopravu. Je to skládačka více aspektů," potvrzuje šéf provozního oddělení správy budovy poradenské společnosti CBRE Daniel Štys a dodává, že pokud je budova nevzhledná, tak se v ní lidé necítí dobře. Stejně negativní vliv na zaměstnance má podle něj i pěkná stavba s nefunkční technikou. "Ani tam lidi nedostanete," tvrdí Štys.

Dle jeho dalších slov údržbáři nejsou natolik vzdělaní ve správě budovy a tudíž neumí vyřešit všechny problémy, které se v nízkoenergetické či chytré budově mohou vyskytnout: "Musíte mít experta, který je schopný data sesbíraná vyhodnotit a chod budovy přizpůsobí lidem, ne jen samotné stavbě. Máme deficit opravdu vzdělaných lidí a těch, kteří jsou inteligentní budovy schopni uřídit."

Dnešní kancelářské budovy s certifikáty

"Na trhu už dnes není žádná nová budova, která by neměla některý certifikát," tvrdí dále v článku Daniel Štys. Příčinou je především tlak investorů ze Západu.

Potenciální nájemci preferují certifikované budovy, protože tak mají zaručenou kvalitu v těchto důležitých parametrech:

 • Zdravé a komfortní pracovní prostředí pro zaměstnance (a takové společnosti se mohou zapojit do soutěže CBRE Zasedačka roku)

 • Nižší provozní náklady

 • Přidaná hodnota firemní společenské zodpovědnosti

 • Lepší prezentace společnosti na trhu

Administrativní budovy s certifikáty

Které budovy se pyšní certifikáty a nízkou energetickou náročností? V naší nabídce si můžete vybrat z kanceláří s certifikátem LEED či BREEAM.

Certifikovali jsem 1/3 našeho spravovaného portfolia.

Budovy s certifikátem LEED

Podívejte se, které budovy máme aktuálně v nabídce, a které se pyšní certifikátem LEED.

Název budovy

Client/Developer

Úroveň certifikátu

City Green Court

Skanska Property

Platinum 83/110

DOCK 01

Crestyl

Gold 65/110

Florentinum

Penta

Platinum 82/110

Jindřišská 16

Immofinanz Group

Gold 69/110

Jungmannova 15

Immofinanz Group

Platinum 80/110

Na Příkopě 14 - Retail / Office Development

Lordship / Immofinanz Group

Gold 63/110

Qubix 4

Stavební a inženýrská společnost

Platinum 86/110

Budovy s certifikátem BREEAM

Podívejte se, které budovy máme aktuálně v nabídce, a které se pyšní certifikátem BREEAM.

Název budovy

Client/Developer

Úroveň certifikátu

Atrium Flora

Atrium European Real Estate

Part 2: Excellent 72.01%

BB C - Building G

Passerinvest Group

Very good 67.2%

Jungmannova Plaza

Jungmanova Plaza

Part 1, Part 2: 56% Very Good

Lighthouse Vltava Waterfront Towers

Impact-Corti / WestInvest Waterfront Towers

Part 1: Very Good 58 %, Part 2: Very Good 66 %

Myslbek Building

AEW Europe

Part 1: Very Good 55.52%, Part 2: Very Good 59.04%

Nová Karolina Park

Passerinvest Group

Good 49.5%

Palác Anděl

Aberdeen Prague Core

P1: 60% Very good, P2: 73% Excellent

Panorama Business Center

Deka Praha First Real Estate

Part 1: Good 44.10%, Part 2: Very Good 55.23%

River Gardens Prague (Office Development)

RiGa Office West

Very good 57.47%

Smíchov Gate (Plzeňská 3217/16)

AEW Europe

Part 1: Very Good 59.43%, Part 2: Very Good 59.36%

Gemini Office

Deka Praha First Real Estate

Part 1: Very Good 64 %,

Part 2: Excellent 71 %

Jak ušetří náklady samotní nájemci?

Velmi důležitou součástí budování energeticky efektivních kanceláří je stanovení pravidel ze strany majitelů společností.

Zde je několik pravidel, které by vedení společnosti a jejich zaměstnanci měly dodržovat:

 • Vypínejte spotřební techniku - Vypněte všechna zařízení v noci, o víkendech, a v jakémkoliv dalším čase, kdy nebude nikdo v kancelářích po delší dobu.

 • Používejte režim spánku - Pokud jdete na oběd nebo kávu s kolegy, využijte režim spánku v počítači či notebooku. V tomto režimu má počítač velmi malou spotřebu a spustí se rychleji, takže jste okamžitě zpátky tam, kde jste přestali.

 • Vyměňte staré za nové - Zvažte nákup notebooků, protože spotřebují až o 70 či dokonce 90 % méně energie, než stolní počítače.

 • Zbavte se starých monitorů - Vyhoďte staré monitory, pořiďte monitory s LED obrazovkou. Využívají až o 90 % méně energie.
 • Nebraňte se dennímu světlu - Osvětlení kancelářských prostor za denního světla je opravdu velmi nehospodárné chování. Využívejte denní světlo efektivně.

 • Poříďte stínící techniku - K významným nástrojům snižování energetické náročnosti budov patří bezesporu zastínění. Z praktického hlediska je pro administrativní budovy nejlepší venkovní stínění.

 • Omezte tisk nepotřebných dokumentů - Snažte se, aby vaši zaměstnanci/kolegové snížili frekvenci používání tiskárny a tiskli se pouze dokumenty, které skutečně potřebují a využijí.

Zajímavé zdroje a odkazy

 • CBRE Sustainable office guidelines - Průvodce udržitelností kancelářských budov v anglickém jazyce. Dozvíte se nejdůležitější rady a zásady. Jak nejlépe zajistit zdraví zaměstnanců? Jak podporovat zdravé cestování do práce? Nebo jak zodpovědně využívat zdroje?

 • Sledujte CBRE Green Blog. Online magazín v anglickém jazyce Green Perspective (Zelená perspektiva) je globální blog o udržitelnosti budov. Odborníci z CBRE v něm poskytují zprávy, názory a komentáře.

 • Sustainable Shopping Centres (Energy, Performance and Value) - Snížení nákladů na energie pro maloobchodníky se rovná 5% nárůst v prodeji. A to už za to stojí, ne? Stáhněte si PDF dokument v angličtině. Dozvíte se mnoho zajímavého o obchodních centrech a energetické účinnosti a udržitelnosti těchto budov.